Haberler

Fuar Taşımacılığı – Fuar Lojistiği

Fuar Taşımacılığı

Ana faaliyet alanımız olan Fuar Taşımacılığı alanında sizler için minimum maliyet ve risk ile maksimum fayda sağlayacak şekilde yaptığımız planlama ile taşıma işlerinizi kusursuz çözüyoruz. Fuar lojistiği çalışması, yurtdışında düzenlenen herhangi bir fuara katılan firmaların, ilgili fuarda sergileyecekleri malzemenin kendilerinden alınıp, gerekli gümrük işlemlerinin yapılarak fuarın yapılacağı ülkeye nakliyesi ve katılımcı firmanın standına konulması, fuarın sona ermesiyle de aynı malzemenin Türkiye’ye geri getirilip firmaya teslimini kapsamaktadır.

Yurtdışı fuar taşımaları, ayrıntılı bir planlama, titiz bir operasyon çalışması, dikkatli bir zamanlama gerektiren, lojistik hizmet sağlayıcı firma ile katılımcı firmalar arasında her aşamadaki koordinasyonun büyük önem kazandığı taşımalardır.

Fuar Nedir? Niçin Düzenlenir?

Fuar, ticareti geliştirmek amacıyla belli bir süre için kurulan pazar. Alıcı ve satıcıların bir araya gelerek iş anlaşmaları yaptıkları bu pazarlar genellikle aynı yerlerde ve düzenli aralıklarla, her yıl aynı tarihte birkaç haftalığına kurulurlar. Bu sergiler tek bir iş koluna ya da belirli bir iş kolunun tek bir dalını konu alabileceği gibi her tür ürünü ve hizmeti de kapsayabilir.[1]https://tr.wikipedia.org/wiki/Fuar

Pek çok firma potansiyel müşterilerine kolayca ulaşabilmek için ulusal ve uluslararası fuarlara katılmaktadırlar. Devletler ülkelerinde ticaretin gelişmesi, ihracatın artması gibi sebepler düzenlenen fuarlara katılmak isteyen firmalara çeşitli yöntemlerle teşvikler ve destekler vermekte bu sayede firmaların yüklerini hafifletmeye çalışmaktadırlar. [2]https://ticaret.gov.tr/ihracat/fuarlar

Fuar Taşımacılığı Nedir?

Fuar & Etkinlik Taşımacılığı özel olarak düzenlenen fuar ve etkinlikler için gerekli malzemelerin ya da fuarda kullanılacak ürünlerin ve yardımcı malzemelerin güvenli olarak fuar alanına nakliye işlemlerini içerir. Fuar lojistiği hizmetleri hassas olan bir lojistik türüdür.  Fuar taşımacılığı ile firmaların istediği ürünlerin, iş makinalarının, dekor malzemelerinin ve fuarda tanıtılacak ya da satılacak ürünlerin hepsinin zamanında fuar alanına etkinlik tarihleri başlamadan ulaştırılması ve hazırlanması gereklidir. Dünya üzerinde sürekli olarak değişik tarihlerde ulusal ve uluslararası etkinlikler ve fuarlar düzenlenmektedir. Ülkemizden de pek çok firma bu yurt içinde ki ve dışındaki fuarlara katılmaktadırlar. Ürün ve malzemelerin güvenli olarak ve tam zamanında fuar alanında bulundurulması ve fuar sonunda geri taşınması firmalar için fuar harici ekstra bir zorluktur. Firmaların güçlerini fuarlarda kendi tanıtımlarına harcayabilmesi için bu yükün firmaların üzerinden alınarak daha rahat etmelerinin sağlanması önemlidir. Bu sebeple fuar taşımacılığı şirketler için kritik derecede öneme sahiptir.

Odak Lojistik 20 yılı aşkın sürede edindiği tecrübe ve güvenli partnerleri sayesinde sorunsuz bir şekilde fuar taşımacılığı işlemlerini gerçekleştirmektedir. Fuar lojistiği sürecinde hiçbir aksaklığa fırsat vermeyen planlı etkinlik nakliye işlemleri, şu ana kadar bir çok fuar ve etkinlikte firmaların hizmetlerinden memnun kalmasını sağlamıştır.

Fuar taşımacılığı tüm taşıma türlerinden yararlanılarak veya bunların karışımı kullanılarak yapılabilir. Fuar yakın bir mesafede yapılacaksa karayolu taşımacılığı öncelikli olarak tercih edilmektedir. Eğer etkinlik nakliyesi uzak bir yerde yapılacaksa veya taşıma şartları gerektiriyorsa, deniz ya da hava lojistiğinden de yararlanılmaktadır.

Odak Lojistik ile Fuar Taşımacılığının Avantajları Nelerdir

Odak Lojistik kendi TIR filosu ile fuar taşımacılığını etkili ve zamanında yapabilecek şekilde kurulmuştur. Uzun yıllardır sektörde olmanın verdiği tecrübe sayesinde meydana gelebilecek tüm aksaklıklar daha başlangıç safhasında planlara dahil edilmekte ve önlem alınmaktadır. Zamanlamanın çok önemli olduğu taşımacılıkta ürünlerin yolda zarar görmesine, erken den veya geç teslim edilmesine engel olunarak gereksiz maliyetler yüklenmemektedir.

Fuar Lojistiği, Ticaretin rekabet gücünü artırmak için önemli bir aracı temsil eder ve geleneksel olmayan lojistik ticaret yollarının iyileştirilmesini ve arttırılmasını, çok modlu taşımacılığın daha verimli kullanılmasını, daha iyi yönetim sürdürülebilir taşıma yüklerinin elde edilmesini, teşvik edilmesini ve artırılmasını içeren temel bir misyona sahiptir.[3]https://omcpl.org/en/what-is-fair-logistics/

Sorunsuz Fuar Lojistiği Hizmetleri

Fuar taşıması hazırlıkları ülkeden ülkeye belli oranda farklılık gösterebildiği gibi, aynı fuara katılan benzer nitelikteki firmaların ihtiyaçları da birbirinden değişik olabilmektedir. Bu faktörler gerek evrak gerekse paketleme konularındaki hazırlık aşamasının önemini daha da artırmakta ve her bir katılımcı firmaya ihtiyaçları doğrultusunda özel hizmet verilmesini gerektirmektedir. Yurtiçindeki hazırlık süreci, fuarın yapıldığı ülkedeki acente ve partnerler ile ortak bir çalışma ile sonuçlandırılmak zorundadır. Bu da fuarın yapılacağı ülkedeki partnerlerin son derece güvenilir ve deneyimli olmasını gerektirir. Odak Lojistik, bu gerçeklerin bilincinde ve ışığında hareket ederek yurtdışı fuar taşımacılığı konusunda Türkiye’nin sayılı firmaları arasında yerini almıştır.

İlgili Mesajlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir